2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Aanleiding en achtergrond

Terug naar navigatie - 2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing - Aanleiding en achtergrond

De inventarisatie en kwantificering van de risico’s voor de begroting 2027 komt voort uit een combinatie van landelijke ontwikkelingen en lokale omstandigheden. Macro-economische ontwikkelingen en landelijk beleid, zoals de herijking van het Gemeentefonds en de krapte op de arbeidsmarkt, bepalen mede de financiële kaders. De lokale context van Barendrecht bepaalt vervolgens de specifieke financiële impact.

Om deze risico’s goed in beeld te houden, maken wij gebruik van de beschikbare instrumenten voor risicomanagement en risicosturing. In samenwerking met onze BedrijfsvoeringsPartner (DBP) benutten wij waar relevant datagedreven inzichten en business intelligence. Dit draagt bij aan een actueel risicoprofiel en een realistische inschatting van de financiële impact.

Risicoprofiel

Terug naar navigatie - 2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing - Risicoprofiel

Door actieve risicobeheersing heeft de gemeente inzicht in de risico’s en kan het benodigde weerstandsvermogen worden bepaald. Het risicoprofiel wordt regelmatig herijkt en aangevuld met nieuwe risico’s. Daarbij wordt vanuit de actuele situatie vooruitgekeken en rekening gehouden met realistische scenario’s voor de nabije toekomst.

Belangrijke externe ontwikkelingen, zoals geopolitieke spanningen, inflatie en de krappe arbeidsmarkt, werken door in het risicoprofiel. De risico’s binnen de ondersteunende bedrijfsvoering zijn opgenomen in het risicocluster van De BedrijfsvoeringsPartner.

In het volgende overzicht zijn de belangrijkste geconsolideerde risico’s opgenomen die bepalend zijn voor de benodigde weerstandscapaciteit, inclusief de belangrijkste beheersmaatregelen. Deze risico’s omvatten circa 90% van de geïdentificeerde risico’s.

Tien belangrijkste financiële risico’s gemeente Barendrecht
Nr.
Risico
Maatregelen/Opmerkingen
Klasse
Financieel gevolg
Invloed
1
Geconsolideerd risico Project Stationstuinen Barendrecht
Gecontroleerde projectomgeving, fasering, prioritering, partneroverleg
5
max.€ 3.628.000
24,97%
2
Lagere Algemene Uitkering gemeentefonds door wijziging in herverdelingsmaatstaven en/of bezuinigingen van het Rijk
Monitoring/ benchmarking . Her-prioritering, bezuinigingen, inkomsten verhogen.
4
max.€ 1.200.000
11,72%
3
Risicocluster uitvoering Jeugdwet- tekorten die ontstaan in de uitvoering van de Jeugdwet
Beperkte invloed, transformatie keten, monitoring/ benchmarking, business intelligence
4
max.€ 1.200.000
8,90%
4
Risicocluster uitvoering wet- en regelgeving informatieveiligheid en privacy
De BedrijfsvoeringsPartner (DBP), Proces meldpunt datalekken, beheer register gegevensverzamelingen, compliance
5
max.€ 1.000.000
8,50%
5
Risico dat De BedrijfsvoeringsPartner haar taken niet kan uitvoeren binnen het beschikbaar gestelde budget
DBP, monitoring, business intelligence, competentieontwikkeling
4
max.€ 1.100.000
8,01%
6
Cluster BUIG, (Participatiewet) rijksbijdrage niet toereikend
Optimaliseren uitvoering processen preventie, activering en handhaving
4
max.€ 850.000
6,69%
7
Faillissement van derden of instellingen bij wie borgstellingen, garanties, leningen of vorderingen uitstaan kan leiden tot onvoorziene uitgaven
Beperkte invloed, DBP, monitoring, business intelligence
3
max.€ 1.000.000
6,19%
8
Cluster WMO gerelateerde risico's. Overschrijding van budget(ten)
Beperkte invloed, monitoring, business intelligence
4
max.€ 700.000
4,60%
9
Risico's projecten
Gecontroleerde projectomgeving, scenario-analyse/ risicoanalyse, DBP
4
max.€ 750.000
3,38%
10
Risico tekorten in overige open eindregelingen Schuldhulp- verlening, minimaregelingen, bijzondere bijstand
Nationaal programma Armoede en schulden, Schulddienstverlening
4
max.€ 400.000
3,12%
Totaal grote risico's: € 11.828.000
Overige risico's: € 2.510.000
Totaal alle risico's: € 14.338.000

Het bovenstaande overzicht toont risico’s die incidenteel schade op kunnen leveren, met daarbij het maximale financiële gevolg. De onderstaande tabel geeft aan hoe groot de kans is in lengte van tijd. De top 10 betreft in overwegende mate risico’s met een relatief korte tijdshorizon (binnen één jaar). Dit houdt in dat deze zich op korte termijn zouden kunnen voordoen en waarbij de mogelijkheid tot tijdige bijsturing beperkt is. Bijgevoegde tabel geeft aan hoe de spreiding in tijd is terug te vertalen. 

 

Kwantiteit
Referentiebeelden
Kansklasse
Toelichting kansklasse
10%
0 of 1 keer per 10 jaar
1
Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het onwaarschijnlijk is dat deze zich in de komende jaren voordoen.
30%
1 keer per 5 – 10 jaar
2
Deze klasse hanteren we voor risico’s waarvan het niet waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar voordoen.
50%
1 keer per 2 – 5 jaar
3
Deze klasse hanteren we voor risico’s die zich in het komende jaar wel maar ook niet kunnen voordoen.
70%
1 keer per 1 – 2 jaar
4
Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar zullen voordoen.
90%
1 keer per jaar of meer
5
Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het zeer waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar gaan voordoen.

Op basis van de ingevoerde risico's is een zogeheten risicosimulatie uitgevoerd. Wij doen dit met behulp van risicoanalyse software. Hiermee kunnen we met alle risico’s die we lopen 100.000 keer doen alsof deze in meer of mindere mate optreden om zo nauwkeuring mogelijk in te kunnen schatten welke financiële buffer er op dit moment tenminste nodig is. We doen dit vooral omdat het reserveren van het maximale bedrag ongewenst is. De risico's zullen immers niet allemaal tegelijk en in hun maximale omvang optreden.

Benodigde weerstandscapaciteit bij verschillende zekerheidspercentages
Percentage
Bedrag
5%
€ 2.405.781
25%
€ 3.424.126
50%
€ 4.246.531
75%
€ 5.153.525
90%
€ 5.981.043
95%
€ 6.472.617

Uit bovenstaande tabel volgt dat 90% zeker is dat alle risico's kunnen worden afgedekt met een bedrag van € 5.981.043 (benodigde weerstandscapaciteit).

Beschikbare weerstandscapaciteit

Terug naar navigatie - 2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing - Beschikbare weerstandscapaciteit

De beschikbare weerstandscapaciteit van de gemeente Barendrecht bestaat uit het geheel aan middelen dat de organisatie daadwerkelijk beschikbaar heeft om de risico's in financiële zin af te dekken.

 

Beschikbare weerstandscapaciteit
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
Algemene reserve
15.229.400
15.940.000
16.834.500
16.342.300
16.331.800

Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit

Terug naar navigatie - 2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing - Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit

Om te bepalen of het weerstandsvermogen toereikend is, dient de relatie te worden gelegd tussen de financieel gekwantificeerde risico's en de daarbij gewenste weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstandscapaciteit. De relatie tussen beide componenten wordt in onderstaande figuur weergegeven. De benodigde weerstandscapaciteit die uit de risicosimulatie voortvloeit kan worden afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen.

 

31/12/2026
Ratio weerstandsvermogen
0
Beschikbare weerstandscapaciteit
0
€ 15.229.400
0
2,55
Benodigde weerstandscapaciteit
€ 5.981.043
31/12/2027
Ratio weerstandsvermogen
0
Beschikbare weerstandscapaciteit
0
€ 15.940.000
0
2,67
Benodigde weerstandscapaciteit
€ 5.981.043
31/12/2028
Ratio weerstandsvermogen
0
Beschikbare weerstandscapaciteit
0
€ 16.834.500
0
2,81
Benodigde weerstandscapaciteit
€ 5.981.043
31/12/2029
Ratio weerstandsvermogen
0
Beschikbare weerstandscapaciteit
0
€ 16.342.300
0
2,73
Benodigde weerstandscapaciteit
€ 5.981.043
31/12/2030
Ratio weerstandsvermogen
0
Beschikbare weerstandscapaciteit
0
€ 16.331.800
0
2,73
Benodigde weerstandscapaciteit
€ 5.981.043

Het ratio weerstandsvermogen van de gemeente Barendrecht valt op basis van de inschatting voor de begroting van 2027 met 2,67 in klasse A, wat staat voor een  uitstekend weerstandsvermogen. 

Weerstandsnorm
Waarderingscijfer
Ratio
Betekenis
A
> 2,0
Uitstekend
B
1,4 – 2,0
Ruim voldoende
C
1,0 – 1,4
Voldoende
D
0,8 – 1,0
Matig
E
0,6 – 0,8
Onvoldoende
F
< 0,6
Ruim onvoldoende

Kengetallen

Terug naar navigatie - 2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing - Kengetallen

In de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing in de begroting en het jaarverslag worden kengetallen opgenomen voor de netto schuldquote, de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen, de schuldratio, de solvabiliteitsratio, de structurele exploitatieruimte, de grondexploitatie en de belastingcapaciteit. Deze kengetallen maken het de leden van de gemeenteraad gemakkelijker om inzicht te krijgen in de financiële positie van de gemeente. 

 

Kengetallen
Realisatie 2025
Prognose 2026
Prognose 2027
Prognose 2028
Prognose 2029
Prognose 2030
Netto schuldquote
76.7%
95,2%
89,0%
99.6%
97,8%
90,4%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen
76.7%
95,2%
89,0%
99,6%
97,8%
90,4%
Solvabiliteitsratio
23,0%
23,0%
22,7%
21,3%
20,5%
20,1%
Structurele exploitatieruimte
1,5%
0,4%
1,0%
0,2%
0,4%
0,1%
Grondexploitatie
3,4%
4,2%
-0,7%
4,7%
6,1%
4,7%
Belastingcapaciteit
118,8%
121,5%
120,0%
120,0%
120,0%
120,0%

De kengetallen laten op de kengetallenmonitor voor de schuldquote en solvabiliteitsratio een middelhoge score zien en voor de belastingcapaciteit een hoge risicoscore. De grondexploitatie en structurele exploitatieruimte heeft een lage risicoscore.

De waarden van de kengetallen zijn ingedeeld in 3 categorieën. Deze categorieën sluiten aan bij de landelijk vastgestelde signaleringswaarden. Categorie A is het minst risicovol, categorie C het meest risicovol.

Kengetal
Categorie A
Categorie B
Categorie C
Netto schuldquote
<90%
90-130%
>130%
Solvabiliteitsratio
>50%
20-50%
<20%
Structurele exploitatieruimte
>0%
0%
<0%
Grondexploitatie
<20%
20-35%
>35%
Belastingcapaciteit
<95%
95-105%
>105%

De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeente ten opzichte van de begrote inkomsten. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Omdat bij leningen er onzekerheid kan bestaan of deze allemaal terug worden betaald, wordt bij de berekening van de netto schuldquote onderscheid gemaakt door het kengetal zowel inclusief als exclusief de doorgeleende gelden te berekenen. Op die manier wordt duidelijk wat het aandeel van de verstrekte leningen in de exploitatie is en ook wat dat betekent voor de schuldenlast. De kengetallen fluctueren nogal. Dit komt omdat het percentage volgens de voorschriften bepaald moet worden op basis van de begrote inkomsten. De berekening is als volgt:

 

bedragen * 1.000
Netto schuldquote
Realisatie
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Vaste schulden
+
129.544
117.908
131.772
144.386
151.917
153.750
Netto vlottende schuld
+
12.309
17.273
12.309
12.309
12.309
12.309
Overlopende passiva
+
44.960
44.960
44.960
44.960
44.960
44.960
Totale bruto schuld
186.813
180.141
189.041
201.655
209.186
211.019
Financiële activa (uitzettingen > 1 jaar)
-
2.045
2.045
2.045
2.045
2.045
2.045
Verstrekte leningen
-
0
0
0
0
0
0
Uitzettingen < 1 jaar
-
24.018
9.817
16.364
21.709
33.211
41.798
Liquide middelen
-
310
0
1.000
1.000
1.000
1.000
Overlopende activa
-
14.218
14.218
14.218
14.218
14.218
14.218
Totale netto schuld
146.222
154.061
155.414
162.683
158.712
151.958
Totale netto schuld gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
146.222
154.061
155.414
162.683
158.712
151.958
H. Totale saldo van baten (exclusief mutaties reserves)
190.657
161.776
174.548
163.322
162.213
168.036
Netto schuldquote
76,7%
95,2%
89,0%
99,6%
97,8%
90,4%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
76,7%
95,2%
89,0%
99,6%
97,8%
90,4%

De schuldquote valt in 2027 in de klasse laag risico en de jaren er na in de klasse middel risico

De solvabiliteit geeft aan welk gedeelte van het bezit met eigen vermogen is gefinancierd. Dit is ca. 23% voor 2027, wat betekent dat 77% met vreemd vermogen is gefinancierd. 

bedragen * 1.000
Solvabiliteit
Realisatie
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
2025
2026
2027
2028
2029
2030
A. Eigen vermogen
+
58.725
56.698
57.945
56.763
56.102
54.932
B. Totaal passiva
∕
255.727
246.191
255.184
266.555
273.364
273.969
Solvabiliteit
23,0%
23,0%
22,7%
21,3%
20,5%
20,1%

De structurele exploitatieruimte is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte de gemeente heeft om de eigen lasten te dragen. Structurele baten zijn bijvoorbeeld de algemene uitkering en opbrengsten uit de onroerendezaakbelasting. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten (inclusief rente en aflossingen van leningen) te dekken. 

 

bedragen * 1.000
Structurele exploitatieruimte
Realisatie
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Saldo van baten en lasten
+
6.933
-2.027
1.247
-1.182
-661
-1.170
Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves
+
352
2.738
-352
690
650
610
Rekening en begrotingssaldo
7.285
711
895
-492
-11
-560
Waarvan incidentele lasten en baten
-
4.343
122
-821
-737
-687
-687
Structureel saldo
2.942
589
1.716
245
676
127
Totale saldo van baten (exclusief mutaties reserves)
190.657
161.776
174.548
163.322
162.213
168.036
Structurele exploitatieruimte
1,5%
0,4%
1,0%
0,2%
0,4%
0,1%

Het kengetal grondexploitatie geeft weer hoe de waarde van de grond zich verhoudt tot de totale (geraamde) baten. De boekwaarde van de voorraden grond is van belang, omdat deze waarde moet worden terugverdiend bij de verkoop. Hoe lager het percentage hoe beter.

 

bedragen * 1.000
Grondexploitatie
Realisatie
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
2025
2026
2027
2028
2029
2030
A. Bouwgronden in exploitatie
+
6.416
6.790
-1.240
7.748
9.832
7.976
Totale bouwgronden
6.416
6.790
-1.240
7.748
9.832
7.976
B. Totale saldo van baten (exclusief mutaties reserves)
/
190.657
161.776
174.548
163.322
162.213
168.036
Grondexploitatie
3,4%
4,2%
-0,7%
4,7%
6,1%
4,7%

De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk in de gemeente zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde. Barendrecht zit in 2027 boven het landelijk gemiddelde met 120,0%, vergeleken met het landelijk gemiddelde over 2026 (t-1).

bedragen * 1.000
Belastingcapaciteit
Tarieven
Tarieven
Tarieven
Tarieven
Tarieven
Tarieven
2025
2026
2027
2028
2029
2030
A. OZB-lasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde
+
437
453
462
462
462
462
B. Rioolheffing voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde
+
243
294
305
305
305
305
C. Afvalstoffenheffing voor een gezin
+
501
532
547
547
547
547
D. Eventuele heffingskorting voor een gezin
-
0
0
0
0
0
0
Totale woonlasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde
1.181
1.279
1.314
1.314
1.314
1.314
E. Woonlasten landelijke gemiddelde voor gezin in t-1
/
994
1.053
1.095
1.095
1.095
1.095
Woonlasten t.o.v. landelijke gemiddelde jaar er voor
118,8%
121,5%
120,0%
120,0%
120,0%
120,0%
Terug naar navigatie - 2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing - Trends en ontwikkelingen risicoprofiel Barendrecht

In deze paragraaf worden de belangrijkste trends en ontwikkelingen in relatie gebracht met de risico’s van de gemeente. De gemeente kan onzekerheden positief beïnvloeden door investeringen en maatregelen te treffen. In deze paragraaf worden de belangrijkste onzekerheden en risico’s toegelicht en daarbij worden negatieve scenario’s als input gebruikt. 

Het weerstandsvermogen van de gemeente stond de afgelopen jaren onder druk. Door het positieve jaarrekeningresultaat over 2025 is de positie verbeterd. Het weerstandsvermogen blijft echter een belangrijk aandachtspunt. Het versterken en behouden van de financiële positie is nodig om risico’s en onverwachte tegenvallers op te kunnen vangen.

Project De Stationstuinen: De gemeente gaat in een periode van 10 tot 12 jaar een moderne wijk met naar verwachting meer dan 3.500 woningen realiseren. De ontwikkeling van de risico’s hierbij speelt een belangrijke rol en deze zal fluctueren. In de huidige meer concretere fase van het project is het inzicht in de risico's die in de verschillende fases van het project op kunnen treden veel scherper dan in de voorgaande periode waarin meerdere scenario's relatief hoge risico's bevatte. Het prijsniveau van grond-/ brandstoffen, bouwmateriaal, personeel en de toegang tot overheidssubsidies blijven continu van invloed op de hoogte van het risico, dat dient te worden beheerst. Momenteel is dit risicocluster met € 3.628.000 aan maximaal berekend risico nog steeds de grootste in het risicoprofiel van de gemeente. De invloed er van op de weerstandscapaciteit van de gemeente  is ook opgenomen in het risicoprofiel en de berekening van de ratio. 

Lagere algemene uitkering gemeentefonds: De onzekerheid over de rijksbezuinigingen vraagt om behoedzaam risicomanagement. Gezien de mogelijke impact op de gemeentelijke financiën wordt het risico voor de begroting verhoogd naar € 1.200.000. Hiermee wordt rekening gehouden met mogelijke financiële tegenvallers als gevolg van rijksbeleid.

Risicocluster uitvoering Jeugdwet: De kans op substantiële budgetoverschrijdingen in de Jeugdwet blijft aanzienlijk. Door de hardnekkige krapte op de arbeidsmarkt bij zorgaanbieders stagneert de instroom in lichte, preventieve zorg. Hierdoor escaleren problemen aan de voorkant en stromen jeugdigen sneller in naar zwaardere, specialistische zorgtrajecten. Dit risico is gewaardeerd op € 1.200.000.

Informatieveiligheid en privacy: De potentiële financiële impact ontwikkelt zich langs de lijnen van dwingende, strengere wet- en regelgeving zoals de Europese NIS2-richtlijn, de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO), de AVG en specifieke eisen in het sociaal domein (WGBO). Dit toenemende risicoprofiel is nadrukkelijk geen weerspiegeling van een achterblijvende organisatie; de DBP en de gemeente Barendrecht bewegen continu en proactief me via doorlopende audits en compliance-trajecten. Echter, de fors verhoogde wettelijke sancties en de forensische herstelkosten bij een eventuele cybercalamiteit verhogen het financiële risico onafwendbaar. Om onze ratio te bewaken, fixeren we dit risico via een tussenstap op € 1.000.000.

Budgettoereikendheid DBP: Dit risico betreft de budgettaire toereikendheid van De BedrijfsvoeringsPartner (DBP). Het risico is op het niveau van de gemeenschappelijke regeling bepaald en vervolgens naar rato van de verdeelsleutel toegerekend aan Barendrecht. Het gaat daarbij om mogelijke financiële risico’s binnen onder meer HRM, ICT, cyberbeveiliging, audit & control en de financiële zorg- en uitkeringsadministratie. Voor 2027 is dit risico geraamd op circa € 1,1 miljoen.

Cluster BUIG (Participatiewet) rijksbijdrage: Dit risico betreft het niet toereikend zijn van de Rijksbijdrage voor de bijstandslasten. In de begroting is uitgegaan van een daling van de bijstandskosten, waarbij de uitgaven en inkomsten aan elkaar zijn gelijkgesteld. Het risico bestaat dat deze daling niet of onvoldoende wordt gerealiseerd, waardoor een tekort ontstaat. Het maximaal financieel gevolg is daarom herijkt naar € 850.000.

Faillissement van derden of instellingen (garanties): Voor openstaande borgstellingen, garanties en geldleningen handhaven we een stabiel risico van € 1.000.000. Onder de actieve monitoring van deze post valt in het bijzonder de financiële gezondheid van onze lokale, gesubsidieerde instellingen (sport, cultuur, welzijn). Door stijgende exploitatie- en personeelslasten in deze sector moet structureel de dialoog worden gevoerd om eventuele acute tekorten of noodzakelijke reddingsoperaties vroegtijdig te signaleren en waar mogelijk schade te voorkomen.

Cluster Wmo gerelateerde risico's: De druk op de Wmo neemt toe door onder meer de vergrijzing en een complexere zorgvraag. Bij de toegang tot de Wmo wordt daarom nadrukkelijk gekeken naar wat inwoners zelf kunnen en naar de mogelijkheden van algemene voorzieningen, voordat maatwerkvoorzieningen worden ingezet.

Deze aanpak kan de financiële gevolgen van de toenemende zorgvraag niet volledig voorkomen. Het resterende financiële risico is geraamd op € 700.000 en wordt als risico opgenomen in het weerstandsvermogen.

Risico's overige projecten:

Dit betreft de risicobuffer voor het reguliere projectenportfolio, exclusief de gebiedsontwikkeling Stationstuinen. Binnen projecten kunnen zich onverwachte kosten voordoen, bijvoorbeeld door prijsstijgingen, materiaalschaarste en tegenvallende aanbestedingen. Voor deze risico’s is op basis van de meest recente risicosimulaties een bedrag van € 750.000 opgenomen.

Overige open eind regelingen zoals schulddienstverlening, minimaregelingen en bijzondere bijstand: De doorwerking van inflatie en gestegen lasten op kwetsbare huishoudens in Barendrecht blijft voelbaar. Dit kan leiden tot een stijging van het aantal aanvragen voor de bijzondere bijstand en schuldhulpverlening. Dit open-eindrisico staat momenteel ingeschat op € 400.000.