Toelichting op het overzicht van baten en lasten
Inleiding
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - InleidingIn de programmabegroting zijn de toelichtingen op de programma’s opgenomen. Hier worden de algemene dekkingsmiddelen, overhead, overige baten en lasten, vennootschapsbelasting en mutaties reserves toegelicht. Deze onderdelen zijn programma overstijgend.
Algemene dekkingsmiddelen
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Algemene dekkingsmiddelenBegroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||||
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
|
Onderhoud buitenruimte Centrumaanpak |
80.300 |
0 |
80.300 |
0 |
80.300 |
0 |
80.300 |
0 |
Gronden en landerijen |
173.600 |
-1.017.600 |
173.600 |
-1.017.600 |
173.600 |
-1.017.600 |
173.600 |
-1.017.600 |
Hart van Carnisselande |
52.400 |
0 |
51.900 |
0 |
51.400 |
0 |
51.000 |
0 |
Overige gebouwen |
66.000 |
-14.700 |
66.000 |
-14.700 |
66.000 |
-14.700 |
66.000 |
-14.700 |
Doorbelasting Albert Heijn (MFA 't Kruispunt) |
439.500 |
-587.300 |
437.700 |
-587.300 |
435.900 |
-587.300 |
434.100 |
-587.300 |
Gemeentewerf Barendrecht |
301.400 |
-51.200 |
301.100 |
-51.200 |
300.800 |
-51.200 |
300.500 |
-51.200 |
Doorbelasting kostenplaatsen |
946.100 |
0 |
953.500 |
0 |
952.100 |
0 |
951.300 |
0 |
Taakveld 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden |
2.059.300 |
-1.670.800 |
2.064.100 |
-1.670.800 |
2.060.100 |
-1.670.800 |
2.056.800 |
-1.670.800 |
Ondernemingsraad |
10.300 |
0 |
10.300 |
0 |
10.300 |
0 |
10.300 |
0 |
Communicatie en voorlichting |
79.500 |
0 |
79.500 |
0 |
79.500 |
0 |
79.500 |
0 |
Juridische zaken |
43.800 |
0 |
43.800 |
0 |
43.800 |
0 |
43.800 |
0 |
Doorbelasting gemeentehuis Binnenhof |
755.600 |
-203.500 |
673.200 |
-203.500 |
669.900 |
-203.500 |
671.600 |
-203.500 |
Bijdrage De BedrijfsvoeringsPartner |
14.505.900 |
0 |
14.315.900 |
0 |
14.284.300 |
0 |
14.284.300 |
0 |
Doorbelasting kostenplaatsen |
11.449.100 |
0 |
11.305.500 |
0 |
11.274.000 |
0 |
11.287.800 |
0 |
Taakveld 0.4 Overhead |
26.844.200 |
-203.500 |
26.428.200 |
-203.500 |
26.361.800 |
-203.500 |
26.377.300 |
-203.500 |
Deelnemingen nutsbedrijven |
0 |
-319.200 |
0 |
-319.200 |
0 |
-319.200 |
0 |
-319.200 |
Financiering |
3.270.000 |
-87.500 |
3.795.000 |
-87.500 |
4.220.000 |
-87.500 |
4.520.000 |
-87.500 |
Toerekenen rente vanuit activa |
-2.155.400 |
0 |
-2.247.300 |
0 |
-2.238.300 |
0 |
-2.169.300 |
0 |
Toerekenen rente overig |
-52.700 |
-24.500 |
-36.400 |
-24.500 |
400 |
-24.500 |
14.400 |
-24.500 |
Deelnemingen / effecten / beleggingen |
18.300 |
-47.800 |
18.300 |
-47.800 |
18.300 |
-47.800 |
18.300 |
-47.800 |
Doorbelasting kostenplaatsen |
76.400 |
0 |
77.400 |
0 |
77.400 |
0 |
77.400 |
0 |
Taakveld 0.5 treasury |
1.156.600 |
-479.000 |
1.607.000 |
-479.000 |
2.077.800 |
-479.000 |
2.460.800 |
-479.000 |
OZB woningen |
0 |
-8.461.500 |
0 |
-9.053.800 |
0 |
-9.061.700 |
0 |
-9.074.700 |
Bijdrage SVHW (WOZ) |
317.400 |
0 |
317.400 |
0 |
317.400 |
0 |
317.400 |
0 |
Taakveld 0.61 OZB woningen |
317.400 |
-8.461.500 |
317.400 |
-9.053.800 |
317.400 |
-9.061.700 |
317.400 |
-9.074.700 |
OZB niet woningen |
0 |
-7.616.500 |
0 |
-7.633.900 |
0 |
-7.651.300 |
0 |
-7.668.800 |
Taakveld 0.62 OZB niet-woningen |
0 |
-7.616.500 |
0 |
-7.633.900 |
0 |
-7.651.300 |
0 |
-7.668.800 |
Baten hondenbelasting |
0 |
-318.000 |
0 |
-318.000 |
0 |
-318.000 |
0 |
-318.000 |
Taakveld 0.64 belastingen overig |
0 |
-318.000 |
0 |
-318.000 |
0 |
-318.000 |
0 |
-318.000 |
Algemene uitkering |
0 |
-98.270.000 |
0 |
-98.365.000 |
0 |
-102.316.000 |
0 |
-107.348.000 |
Taakveld 0.7 algemene uitkering |
0 |
-98.270.000 |
0 |
-98.365.000 |
0 |
-102.316.000 |
0 |
-107.348.000 |
Storting voorziening dubieuze debiteuren |
95.000 |
0 |
95.000 |
0 |
95.000 |
0 |
95.000 |
0 |
Stelpost loon- en prijsontwikkeling |
0 |
0 |
3.250.000 |
0 |
6.000.000 |
0 |
11.000.000 |
0 |
Stelpost CDOKE-regeling |
1.438.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Taakveld 0.8 overige baten en Lasten |
1.533.000 |
0 |
3.345.000 |
0 |
6.095.000 |
0 |
11.095.000 |
0 |
Taakveld 0.9 vennootschapsbelasting |
199.700 |
0 |
199.700 |
0 |
199.700 |
0 |
199.700 |
0 |
Algemene dekkingsmiddelen |
32.110.200 |
-117.019.300 |
33.961.400 |
-117.724.000 |
37.111.800 |
-121.700.300 |
42.507.000 |
-126.762.800 |
Taakveld 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.3 Beheer overige gebouwen en grondenIn de nieuwe programma-indeling is dit taakveld niet in zijn geheel aan 1 programma toe te wijzen. Vandaar dat dit opgenomen is onder de overige dekkingsmiddelen.
Taakveld 0.4 Overhead
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.4 OverheadOp basis van de BBV-voorschriften moeten de kosten voor overhead, ook wel genoemd ondersteuningskosten organisatie, apart zichtbaar gemaakt worden. Het betreft (loon)kosten voor bestuursondersteuning, kosten voor communicatie en voorlichting en juridische zaken, plus de overhead van de BedrijfsvoeringsPartner en de doorbelasting van het gemeentehuis.
Taakveld 0.5 Treasury
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.5 TreasuryDe deelnemingen nutsbedrijven zijn de geraamde dividendopbrengsten van Stedin en Evides.
Financiering
Dit betreft de begrote rentelasten voor langlopende en kortlopende leningen en de bankkosten.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||
Financiering |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
|||
Rente langlopende leningen |
2.950.000 |
0 |
3.475.000 |
0 |
3.900.000 |
0 |
4.200.000 |
0 |
|||
Rente kortlopende leningen |
300.000 |
-87.500 |
300.000 |
-87.500 |
300.000 |
-87.500 |
300.000 |
-87.500 |
|||
Bankkosten |
20.000 |
0 |
20.000 |
0 |
20.000 |
0 |
20.000 |
0 |
|||
Totaal |
3.270.000 |
-87.500 |
3.795.000 |
-87.500 |
4.220.000 |
-87.500 |
4.520.000 |
-87.500 |
|||
Toerekenen rente vanuit activa
De omslagrente die doorbelast wordt naar investeringen is opgenomen op de taakvelden. Hiervoor is een percentage van 1% gehanteerd, zoals in de paragraaf financiering is toegelicht. De doorbelasting is budgettair neutraal. Het doorbelaste bedrag is hier negatief opgenomen, zodat het financiële effect per saldo nul is.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||
Toerekenen rente vanuit activa |
lasten |
lasten |
lasten |
lasten |
|||
Tegenboeking rente activa |
-2.155.400 |
-2.247.300 |
-2.238.300 |
-2.169.300 |
|||
Totaal |
-2.155.400 |
-2.247.300 |
-2.238.300 |
-2.169.300 |
Toerekenen rente overig
Dit betreft de rente voor de leningen Stimuleringsfonds Volkshuisvesting (SVn) en doorbelaste rente aan grondexploitaties.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||
Toerekenen rente overig |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
|||
Rente toerekening overig |
24.500 |
0 |
24.500 |
0 |
24.500 |
0 |
24.500 |
0 |
|||
Ontvangen rente SVn |
0 |
-24.500 |
0 |
-24.500 |
0 |
-24.500 |
0 |
-24.500 |
|||
Rente grondexploitaties |
-77.200 |
0 |
-60.900 |
0 |
-24.100 |
0 |
-10.100 |
0 |
|||
Totaal |
-52.700 |
-24.500 |
-36.400 |
-24.500 |
400 |
-24.500 |
14.400 |
-24.500 |
|||
Deelnemingen/effecten/beleggingen
Aan de lastenkant wordt hier rente vanuit activa voor deelnemingen begroot. Aan de batenkant de dividendopbrengst van de BNG.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||
Deelnemingen/effecten/beleggingen |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
|||
Rente vanuit activa |
18.300 |
0 |
18.300 |
0 |
18.300 |
0 |
18.300 |
0 |
|||
Dividend BNG |
0 |
-47.800 |
0 |
-47.800 |
0 |
-47.800 |
0 |
-47.800 |
|||
Totaal |
18.300 |
-47.800 |
18.300 |
-47.800 |
18.300 |
-47.800 |
18.300 |
-47.800 |
|||
Taakveld 0.61 OZB Woningen en 0.62 OZB Niet-woningen
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.61 OZB Woningen en 0.62 OZB Niet-woningenDe raming voor de Onroerende Zaak Belasting (OZB) bestaat uit twee gedeelten:
• OZB-gebruikersdeel, dit betreft alleen de niet woningen;
• OZB-eigenarendeel, dit betreft de woningen en niet woningen.
Voor een verdere toelichting op de ramingen verwijzen wij u naar de paragraaf lokale heffingen.
Volgens de BBV-voorschriften moet het bedrag voor de uitvoering van de Wet WOZ hier verantwoord worden. Het betreft dat deel van de bijdrage aan het Samenwerkingsverband Vastgoedinformatie Heffing en Waardering (SVHW) dat wordt besteed aan de Wet Onroerende Zaakbelastingen (WOZ).
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||
OZB en bijdrage SVHW |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
|||
OZB woningen eigenaren |
0 |
-8.461.500 |
0 |
-9.053.800 |
0 |
-9.061.700 |
0 |
-9.074.700 |
|||
OZB niet-woningen eigenaren |
0 |
-4.533.500 |
0 |
-4.543.400 |
0 |
-4.553.300 |
0 |
-4.563.200 |
|||
OZB niet-woningen gebruikers |
0 |
-3.083.000 |
0 |
-3.090.500 |
0 |
-3.098.000 |
0 |
-3.105.600 |
|||
Bijdrage SVHW (WOZ) |
317.400 |
0 |
317.400 |
0 |
317.400 |
0 |
317.400 |
0 |
|||
Totaal |
317.400 |
-16.078.000 |
317.400 |
-16.687.700 |
317.400 |
-16.713.000 |
317.400 |
-16.743.500 |
|||
Taakveld 0.64 Belastingen overig
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.64 Belastingen overigBelastingen overig bestaat uit de baten voor hondenbelasting.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||
Belastingen overig |
baten |
baten |
baten |
baten |
|||
Hondenbelasting |
-318.000 |
-318.000 |
-318.000 |
-318.000 |
|||
Totaal |
-318.000 |
-318.000 |
-318.000 |
-318.000 |
Taakveld 0.7 Algemene uitkering
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.7 Algemene uitkeringDe ramingen van de algemene uitkering zijn gebaseerd op de meicirculaire 2026.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||
Algemene uitkering |
baten |
baten |
baten |
baten |
|||
Algemene uitkering |
-98.270.000 |
-98.365.000 |
-102.316.000 |
-107.348.000 |
|||
Totaal |
-98.270.000 |
-98.365.000 |
-102.316.000 |
-107.348.000 |
Taakveld 0.8 Overige baten en lasten
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.8 Overige baten en lastenDe overige baten en lasten bestaat uit de storting in de voorziening dubieuze debiteuren en een stelpost voor indexering. Omdat de algemene uitkering als bate in lopende prijzen is, wordt ook de lastenkant voor lopende prijzen gecorrigeerd. Hiermee blijven de baten en lasten vergelijkbaar.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||
Overige baten en lasten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
lasten |
baten |
|||
Storting voorziening dubieuze debiteuren |
95.000 |
0 |
95.000 |
0 |
95.000 |
0 |
95.000 |
0 |
|||
Stelpost loon- en prijsontwikkeling |
0 |
0 |
3.250.000 |
0 |
6.000.000 |
0 |
11.000.000 |
0 |
|||
Stelpost CDOKE-rtegeling |
1.438.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
Totaal |
1.533.000 |
0 |
3.345.000 |
0 |
6.095.000 |
0 |
11.095.000 |
0 |
|||
Taakveld 0.9 Vennootschapsbelasting
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Taakveld 0.9 VennootschapsbelastingVanaf 2016 zijn wij als gemeente, voor activiteiten die zich in de ondernemerssfeer voltrekken en winst opleveren, vennootschapsbelastingplichtig (Vpb). Over de totale winst moet de Vpb-heffing worden begroot en verantwoord als een centrale post in de programmarekening. Er vindt ook geen nadere toerekening plaats aan programma’s c.q. taakvelden. De Vpb-heffing wordt verwerkt als een last op een algemeen programma en maakt op die manier onderdeel uit van het saldo van baten en lasten en het resultaat.
Begroting |
Begroting |
Begroting |
Begroting |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||
Vennootschapsbelasting |
lasten |
lasten |
lasten |
lasten |
|||
Vennootschapsbelasting |
199.700 |
199.700 |
199.700 |
199.700 |
|||
Totaal |
199.700 |
199.700 |
199.700 |
199.700 |
Mutatie reserves
Terug naar navigatie - Toelichting op het overzicht van baten en lasten - Mutatie reservesHieronder is een overzicht van de mutaties in de reserves opgenomen, verdeeld in incidentele en structurele mutaties. In principe zijn volgens de BBV-voorschriften alle mutaties in reserves incidenteel van aard, behalve reserves voor de dekking van afschrijvingen.
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
storting |
onttrekking |
storting |
onttrekking |
storting |
onttrekking |
storting |
onttrekking |
||||
Reserve grondbedrijf |
1.631.900 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
Reserve Zuidpolder |
0 |
-243.400 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
Reserve onderhoud zwembad Inge de Bruijn |
0 |
-200.000 |
0 |
-200.000 |
0 |
-200.000 |
0 |
-200.000 |
|||
Reserve onderhoud gebouwen |
1.377.400 |
-1.300.000 |
1.377.400 |
-1.300.000 |
1.377.400 |
-1.300.000 |
1.377.400 |
-1.300.000 |
|||
Reserve project De Stationstuinen |
0 |
-849.400 |
0 |
-527.800 |
0 |
-527.800 |
0 |
-527.800 |
|||
Reserve voordeel WBI gelden |
809.400 |
0 |
809.400 |
0 |
809.400 |
0 |
809.400 |
0 |
|||
Incidentele mutaties reserves |
3.818.700 |
-2.592.800 |
2.186.800 |
-2.027.800 |
2.186.800 |
-2.027.800 |
2.186.800 |
-2.027.800 |
|||
2027 |
2028 |
2029 |
2029 |
||||||||
storting |
onttrekking |
storting |
onttrekking |
storting |
onttrekking |
storting |
onttrekking |
||||
Reserve afschrijvingen |
0 |
-253.000 |
0 |
-213.000 |
0 |
-173.000 |
0 |
-133.000 |
|||
Revitalisering Dierenstein |
0 |
-66.500 |
0 |
-66.500 |
0 |
-66.500 |
0 |
-66.500 |
|||
Fietscrossbaan FCCB |
0 |
-29.100 |
0 |
-29.100 |
0 |
-29.100 |
0 |
-29.100 |
|||
Verleggen Binnenlandse Baan |
0 |
-57.800 |
0 |
-57.800 |
0 |
-57.800 |
0 |
-57.800 |
|||
Onderdoorgang A29 |
0 |
-107.600 |
0 |
-107.600 |
0 |
-107.600 |
0 |
-107.600 |
|||
Snelfietsroute F15 IJsselmonde |
0 |
-60.500 |
0 |
-60.500 |
0 |
-60.500 |
0 |
-60.500 |
|||
Koopliedenweg |
0 |
-7.200 |
0 |
-7.200 |
0 |
-7.200 |
0 |
-7.200 |
|||
10 flexibele camera's |
0 |
-20.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
2 ANPR camera's |
0 |
-27.100 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
Herinricht. kruispunt Avenue Carnisse-Zuidersingel |
0 |
-5.000 |
0 |
-5.000 |
0 |
-5.000 |
0 |
-5.000 |
|||
30 km Boerhaavelaan |
0 |
-12.900 |
0 |
-12.900 |
0 |
-12.900 |
0 |
-12.900 |
|||
Fietsoversteek Kilpad-Leedepad |
0 |
-2.500 |
0 |
-2.500 |
0 |
-2.500 |
0 |
-2.500 |
|||
Plateaus Riedermorgen |
0 |
-2.500 |
0 |
-2.500 |
0 |
-2.500 |
0 |
-2.500 |
|||
Passeerstroken 1e Barendrechtseweg |
0 |
-1.700 |
0 |
-1.700 |
0 |
-1.700 |
0 |
-1.700 |
|||
30 km Dudokdreef |
0 |
-20.000 |
0 |
-20.000 |
0 |
-20.000 |
0 |
-20.000 |
|||
Herinrichting Jaagpad |
0 |
-17.600 |
0 |
-17.600 |
0 |
-17.600 |
0 |
-17.600 |
|||
Plateau Harplaan-Klavecimbelweg |
0 |
-1.800 |
0 |
-1.800 |
0 |
-1.800 |
0 |
-1.800 |
|||
Plateau Klavecimbelweg-Banjohof |
0 |
-1.700 |
0 |
-1.700 |
0 |
-1.700 |
0 |
-1.700 |
|||
Verkeersaanpassingen 2e Barendrechtseweg |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||||
Versmallingen fietsoversteek Lohmanstraat |
0 |
-4.300 |
0 |
-4.300 |
0 |
-4.300 |
0 |
-4.300 |
|||
Versmallingen Gouwe-Gebroken Meeldijk |
0 |
-2.400 |
0 |
-2.400 |
0 |
-2.400 |
0 |
-2.400 |
|||
Infrastructuur t.b.v. Stationstuinen |
0 |
-21.000 |
0 |
-21.000 |
0 |
-21.000 |
0 |
-21.000 |
|||
Aanpak geluidshinder verkeersaso's |
0 |
-3.200 |
0 |
-3.200 |
0 |
-3.200 |
0 |
-3.200 |
|||
Aanpak wateroverlast Oranjewijk |
0 |
-8.200 |
0 |
-8.200 |
0 |
-8.200 |
0 |
-8.200 |
|||
Klimaatadaptief inrichten oude dorpskern |
0 |
0 |
0 |
-54.200 |
0 |
-54.200 |
0 |
-54.200 |
|||
Klimaatadaptief inrichten Havenhoofd Carnisselande |
0 |
-53.700 |
0 |
-53.700 |
0 |
-53.700 |
0 |
-53.700 |
|||
Ontwikkelveld A De Stationstuinen |
0 |
-33.000 |
0 |
-42.500 |
0 |
-42.500 |
0 |
-42.500 |
|||
Herontwikkeling Ziedewij De Stationstuinen |
0 |
-52.500 |
0 |
-52.500 |
0 |
-52.500 |
0 |
-52.500 |
|||
Structurele mutaties reserves |
0 |
-872.800 |
0 |
-849.400 |
0 |
-809.400 |
0 |
-769.400 |
|||
Mutaties reserves |
3.818.700 |
-3.465.600 |
2.186.800 |
-2.877.200 |
2.186.800 |
-2.837.200 |
2.186.800 |
-2.797.200 |
|||