3. § Onderhoud kapitaalgoederen
Algemeen
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - AlgemeenDe kwaliteit van onze wegen, bruggen, parken, verlichting, speelplekken, riolering en water bepaalt mede de leefbaarheid en aantrekkelijkheid van Barendrecht. Het strategisch beheren van deze kapitaalgoederen is een kerntaak, gericht op veiligheid, toekomstbestendigheid, mobiliteit en waardebehoud. Strategische pijlers zijn daarbij:
· Assetmanagement & Kwaliteit: We sturen op risicobeheersing en optimalisatie via assetmanagement, conform CROW-kwaliteitsniveaus (A in centra en B in de rest van de gemeente).
· Gericht onderhoud & Vervanging: Op basis van actuele beheerplannen en inspecties prioriteren we onderhoud en vervanging.
· Vooruitkijken & Anticiperen: Het reserveren van middelen voor het beheer van nieuw areaal en het managen van risico's (stijgende kosten en de impact van de energietransitie op wegen/groen).
Zo werken we aan een toekomstbestendige, veilige en aantrekkelijke openbare ruimte voor alle inwoners en gebruikers. Beheer- en beleidsplannen zijn daarbij essentieel. Onderstaande tabel geeft een overzicht van die plannen.
Beheerplan |
Jaar van vaststelling |
Jaar van herziening |
Financiering¹ |
Gemeentelijk beleid |
|
|---|---|---|---|---|---|
Wegen |
2023 |
2026 |
E/I |
- |
Beheerplan Wegen gemeente Barendrecht 2022-2026 (2023) |
- |
Herijking Integrale Visie Openbare Ruimte (2013) |
||||
Civiele kunstwerken |
2026 |
2030 |
E |
- |
Beheerplan civiele kunstwerken 2026-2030 (2026) |
Groen en bomen |
2024 |
2028 |
E |
- |
Groenbeheerplan 2024-2028 gemeente Barendrecht (2024) |
- |
Beleidsdoelen en uitgangspunten Bomenverordening (2024) |
||||
- |
Groenvisie Barendrecht 2030 (2023) |
||||
- |
Groene kaart gemeente Barendrecht (2019) |
||||
- |
Bomenverordening gemeente Barendrecht (2013) |
||||
- |
Herijking Integrale Visie Openbare Ruimte (2013) |
||||
- |
Groenbeleidsplan 'Barendrecht ziet groen' (2008) |
||||
Verlichting |
2020 |
2026 |
E/I |
- |
Factsheet openbare verlichting (2020) |
- |
Appendix duurzaamheid beleidsplan openbare verlichting(2015) |
||||
- |
Beleidsplan openbare verlichting (2004) |
||||
Speelvoorzieningen |
2024 |
2034 |
E/I |
- |
Speelruimteplan 'Spelen met ruimte' (2024) |
- |
Factsheet speelvoorzieningen (2020) |
||||
- |
Notitie schoolpleinen (2013) |
||||
Straatmeubilair |
2015 |
2027 |
E |
- |
Factsheet straatmeubilair (2020) |
- |
Algemene Plaatselijke Verordening (2020) |
||||
Riolering |
2024 |
2028 |
E/V |
- |
Programma Stedelijk Water 2024-2028 (2024) |
Water |
2024 |
2028 |
E |
- |
Programma Stedelijk Water 2024-2028 (2024) |
- |
Waterbeheerprogramma 2022-2027 WSHD (2021) |
||||
- |
Gewijzigde nota bodembeheer (2021) |
||||
¹ Via exploitatie (E), investering (I) of voorziening (V) |
Wegen: Fundament voor mobiliteit
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Wegen: Fundament voor mobiliteitMet zo’n 2,7 miljoen m² aan gemeentelijke verharding (elementen-, asfalt-, beton- en halfverharding) vormen de wegen een essentieel onderdeel van onze infrastructuur. De gemiddelde technische en beheerkwaliteit scoort een B (CROW). Ondermaatse kwaliteit (C/D) pakken we aan of prioriteren we in de uitvoeringsplanning. Een strategisch aandachtspunt zijn de vele kabel- en leidingwerkzaamheden (o.a. energietransitie), die kunnen leiden tot versnelde achteruitgang en extra onderhoudsmaatregelen.
Het investeringsbudget voor het vervangen/rehabiliteren van wegen besteden we effectief om de kwaliteit van ons wegareaal op peil te houden. Van rehabilitatie is sprake als de weg aan het einde van zijn levensduur is en wordt de bestaande constructie (verharding en fundering) verwijderd en opnieuw aangebracht. In 2027 betreft het integrale herinrichtingsprojecten als Talmaweg, Willem Alexanderplantsoen, Smitshoek, Bark, Boeier en asfaltvervanging verspreid over de gemeente.
Beheerplan wegen |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Verzorgend onderhoud (E) |
782.200 |
782.200 |
782.200 |
782.200 |
Klein onderhoud (E) |
283.900 |
283.900 |
283.900 |
283.900 |
Groot onderhoud (E) |
981.600 |
981.600 |
981.600 |
981.600 |
Totaal onderhoudskosten |
2.047.700 |
2.047.700 |
2.047.700 |
2.047.700 |
Rehabilitatie wegen (I) |
2.306.800 |
1.956.800 |
1.956.800 |
1.956.800 |
Kapitaallasten (E) |
1.280.200 |
1.314.200 |
1.348.200 |
1.351.600 |
Via exploitatie (E) of investering (I) |
Civiele kunstwerken: Verbindingen beheren
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Civiele kunstwerken: Verbindingen beherenDe gemeente beheert meer dan 390 civieltechnische kunstwerken (trappen, bruggen, keermuren, tunnels, vlonders etc.) Het beheer is daarbij primair gericht op duurzame technische instandhouding/behoud van functionaliteit met aandacht voor het sociale veiligheidsgevoel (periodiek reinigen) en ecologische kwaliteit (faunavoorzieningen).
Beheerplan civiele kunstwerken |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Klein onderhoud (E) |
286.000 |
286.000 |
286.000 |
286.000 |
Totaal onderhoudskosten |
286.000 |
286.000 |
286.000 |
286.000 |
Kapitaallasten (E) |
38.600 |
38.600 |
38.600 |
38.600 |
Via exploitatie (E) |
Groen en bomen: Beeldbepalend en ecologisch waardevol
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Groen en bomen: Beeldbepalend en ecologisch waardevolHet gemeentelijk openbaar groen in Barendrecht (ca. 23.500 bomen, zo'n 55 hectare beplanting, 5,6 hectare hagen en 216 hectare gras) is essentieel voor de uitstraling en ecologische waarde van onze gemeente. Het reguliere boomonderhoud is op orde en overall scoort het groenonderhoud een gemiddelde B-kwaliteit. Bij groenvervanging zetten we strategisch in op klimaatadaptatie met meer bomen, meer biodiversiteit en vergroening waar mogelijk. Net als bij wegen vormen graafwerkzaamheden (energietransitie) een risico voor de levensduur van bomen en groeiplaatsen.
Beheerplan groen en bomen |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Dagelijks onderhoud (E) |
2.863.900 |
2.863.900 |
2.863.900 |
2.863.900 |
Renovatie en inboet (E) |
867.100 |
492.100 |
492.100 |
492.100 |
Totaal onderhoudskosten |
3.731.000 |
3.356.000 |
3.356.000 |
3.356.000 |
Kapitaallasten (E) |
59.300 |
58.700 |
58.100 |
57.500 |
Via exploitatie (E) |
||||
Vanaf 2028 is het budget met € 375.000 verlaagd als bezuinigingsmaatregel |
Openbare verlichting: Veiligheid en sfeer in het donker
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Openbare verlichting: Veiligheid en sfeer in het donkerOpenbare verlichting (ruim 13.000 masten) is essentieel voor de sociale- en verkeersveiligheid en de aantrekkelijkheid van de buitenruimte. Het beheer focust op instandhouding (goede werking) en strategische verduurzaming via de transitie naar LED.
Beheerplan Verlichting |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Dagelijks onderhoud (E) |
160.200 |
160.200 |
160.200 |
160.200 |
Planmatig onderhoud (E) |
816.900 |
839.500 |
884.000 |
906.000 |
Totaal onderhoudskosten |
977.100 |
999.700 |
1.044.200 |
1.066.200 |
Vervangen verlichting (I) |
399.900 |
399.900 |
399.900 |
399.900 |
Kapitaallasten (E) |
161.200 |
181.200 |
201.200 |
221.200 |
Via exploitatie (E) of investering (I) |
Speelvoorzieningen: Ruimte voor ontwikkeling
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Speelvoorzieningen: Ruimte voor ontwikkelingBuitenspelen is cruciaal voor de fysieke en mentale gezondheid van kinderen. Daarom beheren we 1.490 speeltoestellen op 271 speel- & sportplekken en 16 schoolpleinen. Het beheer is primair gericht op veilig gebruik en instandhouding. Onveilige situaties pakken we direct aan. Herinrichting vindt plaats bij einde levensduur (gemiddeld 12 jaar) of bij gewijzigde demografie, waarbij participatie van omwonenden en kinderen een vast onderdeel is van het ontwerp- en keuzeproces.
Beheerplan speelvoorzieningen |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Dagelijks onderhoud (E) |
144.100 |
144.100 |
144.100 |
144.100 |
Planmatig onderhoud (E) |
606.400 |
630.200 |
665.800 |
693.700 |
Totaal onderhoudskosten |
750.500 |
774.300 |
809.900 |
837.800 |
Vervangen speelvoorzieningen (I) |
686.300 |
776.300 |
776.300 |
776.300 |
Kapitaallasten (E) |
572.800 |
600.300 |
635.900 |
663.800 |
Via exploitatie (E) of investering (I) |
Straatmeubilair: Functionaliteit en uitstraling
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Straatmeubilair: Functionaliteit en uitstralingObjecten als zitbanken, fietsenrekken en afvalbakken verbeteren het gebruik, de functionaliteit en toegankelijkheid van de openbare ruimte en dragen bij aan de uitstraling. Beheer is gericht op het schoon, heel en veilig houden en het tijdig vervangen van objecten aan het einde van hun levensduur.
Beheerplan straatmeubilair |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Dagelijks onderhoud (E) |
51.600 |
51.600 |
51.600 |
51.600 |
Planmatig onderhoud (E) |
56.600 |
56.600 |
56.600 |
56.600 |
Totaal onderhoudskosten |
108.200 |
108.200 |
108.200 |
108.200 |
Via exploitatie (E) |
Verkeersinstallaties: Veiligheid en Doorstroming
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Verkeersinstallaties: Veiligheid en DoorstromingVerkeersregelinstallaties (vri's) en beweegbare flexibele afsluitingen (bfa's) zijn cruciaal voor verkeersveiligheid, doorstroming en toegankelijkheid. We beheren 11 vri’s en 9 bfa’s. Het beheer is gericht op het behouden van de kwaliteit, veiligheid en functionaliteit.
Beheerplan verkeersinstallaties |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Klein onderhoud (E) |
183.300 |
182.600 |
171.900 |
171.300 |
Totaal onderhoudskosten |
183.300 |
182.600 |
171.900 |
171.300 |
Kapitaallasten (E) |
69.600 |
68.900 |
58.200 |
57.600 |
Via exploitatie (E) |
Water en Beschoeiingen: Dynamisch Beheer
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - Water en Beschoeiingen: Dynamisch BeheerHet beheer van ons oppervlaktewater (ruim 735.000 m²), beschoeiingen (90 km) en natuurvriendelijke oevers (34 km) is gericht op veiligheid, waterberging, doorstroming en hoge ecologische waarde. Voor het baggerbeheer maken wij gebruik van het beheerprogramma Baggerteam. Op basis van historische inmeetgegevens wordt de baggeraanwas per watergang berekend. Deze informatie vormt de basis voor een risicogerichte en efficiënte baggerplanning. Afhankelijk van de hoeveelheid aanwas wordt bepaald wanneer onderhoud noodzakelijk is. Gemiddeld wordt een watergang eens per 5 tot 8 jaar gebaggerd. Daarnaast voeren wij jaarlijks gefaseerd waterplanten- en rietbeheer uit om de doorstroming, waterkwaliteit en ecologische waarde van de watergangen te waarborgen. Beschoeiingen worden vijfjaarlijks geïnspecteerd als basis voor onderhoud en vervanging. We spelen actief in op uitdagingen: verbetering waterkwaliteit Gaatkensplas (ritsbeheer, beperken inlaat rivierwater), klimaatverandering (diepte-infiltratie bij Stationstuinen) en de dalende visstand (onderzoek en maatregelen i.s.m. visvereniging). Het areaal neemt toe door nieuwbouw.
Beheerplan oppervlaktewater |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Dagelijks onderhoud (E) |
235.000 |
243.000 |
250.000 |
260.000 |
Planmatig onderhoud (E) |
540.000 |
555.000 |
600.000 |
620.000 |
Totaal onderhoudskosten |
775.000 |
798.000 |
850.000 |
880.000 |
Beschoeiingen (I) |
104.000 |
104.000 |
104.000 |
104.000 |
Waterbergende wegfundering (I) |
250.000 |
250.000 |
250.000 |
250.000 |
Via exploitatie (E) of investering (I) |
Riolering
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - RioleringVanuit onze wettelijke zorgplicht beheren we een uitgebreid rioolstelsel (ruim 400 km leiding, 290 gemalen) voor afval-, hemel- en grondwater. Dit is cruciaal voor volksgezondheid, milieu en leefomgeving. We monitoren de kwaliteit via jaarlijkse inspectie en reiniging van 15% van het areaal. Noodzakelijke reparaties worden uitgevoerd om de functionaliteit te borgen. De gemalen houden we in goede conditie via proactief onderhoud, inspecties, reiniging en tijdige vervanging. Daarbij zetten we in op duurzaamheid en innovatie.
Een belangrijk strategisch aandachtspunt is de veroudering van het stelsel, met name het risicovolle gresriool (25% van vuilwaterriool). Om de algehele kwaliteit en waarde van de riolering te waarborgen en een vervangingspiek rond 2070 te voorkomen, is de strategische keuze gemaakt om riolen aan einde levensduur (gemiddeld 60 jaar) integraal te vervangen in plaats van te relinen. Dit biedt de kans om wijken direct klimaatadaptief (verbeterde hydraulische capaciteit) en toekomstgericht in te richten. In 2027 starten we met de rioolvervanging in het Oude Dorp, vooruitlopend op de bredere herinrichting, vanwege de urgentie (einde levensduur, capaciteitstekort). Daarnaast wordt in datzelfde jaar Talmaweg fase 2 uitgevoerd, waarbij het riool wordt vervangen. Ook hier groeit het areaal door nieuwbouwprojecten.
Beheerplan riolering en gemalen |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
Begroot |
|---|---|---|---|---|
2027 (€) |
2028 (€) |
2029 (€) |
2030 (€) |
|
Dagelijks onderhoud riool (E) |
€ 300.000 |
€ 300.000 |
€ 300.000 |
€ 300.000 |
Planmatig onderhoud riool (E) |
€ 335.000 |
€ 335.000 |
€ 335.000 |
€ 335.000 |
Planmatig onderhoud gemalen (E) |
€ 147.600 |
€ 147.600 |
€ 147.600 |
€ 147.600 |
Totaal onderhoudskosten |
€ 782.600 |
€ 782.600 |
€ 782.600 |
€ 782.600 |
Vervanging gemalen (V) |
€ 117.000 |
€ 108.000 |
€ 120.000 |
€ 120.000 |
Vervanging riolering (V) |
€ 2.750.000 |
€ 1.750.000 |
€ 1.911.000 |
€ 1.911.000 |
Via exploitatie (E) of voorziening (V) |
Afvalinzameling
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - AfvalinzamelingWe streven naar 100kg verbrandbaar restafval per inwoner per jaar in 2028 en daarnaast ambiëren we een recyclepercentage van ten minste 60% in 2030.
In 2026 is onderzoek en voorbereiding voor de communicatiecampagne voor afvalscheiding vervolgd en worden de fases bepaald waarin deze campagne in 2027 verder uitrolt. Ook doen we in een van deze fases een investering om GFT-bakjes en -zakjes beschikbaar te stellen op aanvraag. We verwachten door deze campagne in 2027 de eerste besparing door betere afvalscheiding en dit neemt in de loop van de jaren naar verwachting toe.
Vanwege een verandering in inzamelingshoeveelheden per afvalstroom, trekken we deze verwachting door naar 2027. Dit betekent minder opbrengsten voor glas door een lager aanbod, meer kosten voor OPK door een tariefsverhoging, maar ook minder kosten voor GFT door minder aanbod en een hogere inzamelvergoeding van verpakkingsafval. Een grotere kostenpost ontstaat door hogere kosten voor ingeleverd PMD+restafval. Behalve dat er meer wordt ingeleverd, stijgen zowel het verbrandingstarief voor restafval als dat er een verhoogde kostenpost is vanwege een CO2-heffing als bepaald door het Rijk. Deze is er sinds 2026 en wordt verhoogd per 2027.
Het onderhoud, reiniging en de garantie van de ondergrondse containers is geborgd in een onderhoudsovereenkomst van de gemeente met de leverancier. Het betreft verzamelcontainers voor PMD/restafval, papier/karton, glas en GFT cocons. De (ondergrondse) container is onderdeel van de openbare ruimte (onroerende goederen) en komt als investering ten laste van de gemeente. De N.V. BAR Afvalbeheer faciliteert de gemeente in de aanschaf, plaatsing en het onderhoud van de ondergrondse containers. Voor het vervangen van verzamelcontainers is een meerjarenvervangingsplan opgesteld. Investeringen voor containers in 2027 pakken veel lager uit dan verwacht in dit plan. Dit komt door levensverlengend onderhoud van de containers, waardoor deze langer mee kunnen en investeringen voor vervanging bespaard blijven.
Waterhuishouding
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - WaterhuishoudingHet beheer van ons oppervlaktewater (ruim 735.000 m²), beschoeiingen (90 km) en natuurvriendelijke oevers (34 km) is gericht op veiligheid, waterberging, doorstroming en hoge ecologische waarde. Voor het baggerbeheer maken wij gebruik van het beheerprogramma Baggerteam. Op basis van historische inmeetgegevens wordt de baggeraanwas per watergang berekend. Deze informatie vormt de basis voor een risicogerichte en efficiënte baggerplanning. Afhankelijk van de hoeveelheid aanwas wordt bepaald wanneer onderhoud noodzakelijk is. Gemiddeld wordt een watergang eens per 5 tot 8 jaar gebaggerd. Daarnaast voeren wij jaarlijks gefaseerd waterplanten- en rietbeheer uit om de doorstroming, waterkwaliteit en ecologische waarde van de watergangen te waarborgen. Beschoeiingen worden vijfjaarlijks geïnspecteerd als basis voor onderhoud en vervanging. We spelen actief in op uitdagingen: verbetering waterkwaliteit Gaatkensplas (ritsbeheer, beperken inlaat rivierwater), klimaatverandering (diepte-infiltratie bij Stationstuinen) en de dalende visstand (onderzoek en maatregelen i.s.m. visvereniging). Het areaal neemt toe door nieuwbouw.
Accommodaties
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - AccommodatiesDoel en omvang maatschappelijk Vastgoed
Met de gebouwen van de gemeente stellen we inwoners in staat om onderwijs te volgen, te sporten, elkaar te ontmoeten en andere beleidsdoelen te realiseren. Bouwstenen voor Sociaal heeft in november 2024 een handreiking paragraaf kapitaalgoederen voor het begroten en verantwoorden van gemeentelijke gebouwen uitgebracht. In het realiseren, in stand houden en vernieuwen van de gebouwen gaat veel geld om. Daarom is het van belang goed en meerjarig inzicht te hebben in het nut van deze gebouwen en de te verwachten onderhoudskosten. In de handreiking worden bouwstenen gegeven voor het doel en de omvang van de gebouwen, kwaliteit van de gebouwen en financiële indicatoren. In deze begroting is een eerste aanzet gedaan op basis van het format in de handreiking. De komende tijd werken wij eraan om het format verder in te vullen.
In de onderstaande tabel staan het aantal objecten en aantal m2 bruto vloeroppervlak per functie weergegeven. De huisvesting van scholen in multifunctionele accommodaties zijn in de onderstaande tabel ondergebracht bij multifunctionele accommodaties.
Functie |
Aantal objecten |
Aantal m2 bruto vloeroppervlak (BAG) |
Programma |
|---|---|---|---|
Ambtelijke huisvesting |
2 |
11.616 |
Algemene dekkingsmiddelen |
Cultuur |
6 |
7.499 |
Algemene dekkingsmiddelen
Bestuur en Ondersteuning
Sociaal domein
Sport, cultuur en recreatie |
Multifunctionele accommodaties |
8 |
32.788 |
Algemene dekkingsmiddelen |
Onderwijs |
19 |
60.893 |
Algemene dekkingsmiddelen
Onderwijs |
Sport |
13 |
28.589 |
Algemene dekkingsmiddelen
Onderwijs
Sport, cultuur en recreatie |
Zorg en welzijn |
4 |
2.239 |
Algemene dekkingsmiddelen
Onderwijs
Volksgezondheid en milieu |
Overig |
16 |
5.918 |
Algemene dekkingsmiddelen
Onderwijs
Sport, cultuur en recreatie
Veiligheid
Verkeer, vervoer en waterstaat
Volksgezondheid en milieu
Volkshuisvesting, RO en stedelijke vernieuwing |
Totaal |
68 |
149.542 |
Kwaliteit van de gebouwen
Het uitgangspunt voor het beheer en onderhoud van de gemeentelijke maatschappelijke vastgoedportefeuille is het bieden van een hoogwaardig en functioneel voorzieningenniveau. Het meerjarenonderhoudsplan (MJOP) 2023–2027, vastgesteld in 2022, wordt op basis van nieuwe inspecties eind 2026 herzien. Daarbij wordt toegewerkt naar één integrale meerjarige onderhoudsvoorziening voor alle gemeentelijke gebouwen. Bij de vorming van deze voorziening worden de huidige afzonderlijke reserves voor deze gebouwen betrokken. Het onderhoud is onderverdeeld in het planmatig, dagelijks en meldingenonderhoud. Het planmatig onderhoud richt zich op het in stand houden van het vastgoed dat voldoet aan conditiescore 3 van de NEN2767 (schoon, heel en veilig) en uiteraard aan de vigerende wet- en regelgeving van het Bouwbesluit.
In november 2023 heeft de gemeente Barendrecht de “Milieuopgave Barendrecht 2023-2026” vastgesteld. Dit plan streeft ernaar het elektriciteitsverbruik in de gebouwde omgeving te beperken en, waar financieel haalbaar, gebouwen energieneutraal (ENG) te maken. Dit betekent dat het energieverbruik van gebouwen volledig op locatie zelf wordt opgewekt, wat resulteert in een neutrale CO2-uitstoot. Deze ambitie sluit aan bij de energiebesparingsplicht en de bredere doelen van het Klimaatakkoord. Hierin hebben we al stappen gezet. We moeten nog 15% CO2 reductie realiseren om aan de voor 2030 wettelijke eisen te voldoen. We verwachten dit te realiseren door middel van duurzaam groot onderhoud. In het Integraal Huisvesting Plan 2024 (IHP) en het Integraal Accommodatieplan 2025 (IAP) is rekening gehouden met verduurzaming.
Financieel overzicht van de gebouwen
In de onderstaande tabel wordt per functie een overzicht gegeven van een raming van de lasten en baten van het gemeentelijke vastgoed van de begroting 2027.
Functie |
Lasten |
Baten |
Resultaat |
|---|---|---|---|
Ambtelijke huisvesting |
€ 1.144.007 |
€ -305.700 |
€ 838.300 |
Cultuur |
€ 1.543.200 |
€ -1.109.300 |
€ 433.900 |
Multifunctionele accommodaties |
€ 3.072.900 |
€ -2.040.200 |
€ 1.032.700 |
Onderwijs |
€ 3.619.600 |
€ -570.900 |
€ 3.048.700 |
Sport |
€ 3.979.800 |
€ -1.129.600 |
€ 2.850.200 |
Zorg en welzijn |
€ 249.600 |
€ -281.900 |
€ -32.300 |
Overig |
€ 681.700 |
€ -202.400 |
€ 479.300 |
Totaal |
€ 14.290.807 |
€ -5.640.000 |
€ 8.650.800 |
Areaalgegevens
Terug naar navigatie - 3. § Onderhoud kapitaalgoederen - AreaalgegevensAsset |
Assetonderdeel |
Aantal |
Eenheid |
|---|---|---|---|
Civiele kunstwerken |
Fiets-voetgangersbrug |
101 |
stuks |
Civiele kunstwerken |
Overig kunstwerk |
254 |
stuks |
Civiele kunstwerken |
Verkeersbrug/viaduct |
38 |
stuks |
Gemalen |
Bergbezinkvoorziening |
1 |
stuks |
Gemalen |
Centrale voedingskast |
9 |
stuks |
Gemalen |
Drukriool |
223 |
stuks |
Gemalen |
Groot gemaal (droog) |
2 |
stuks |
Gemalen |
Groot gemaal (nat) |
60 |
stuks |
Gemalen |
Oppervlaktewatergemaal |
3 |
stuks |
Groen |
Beplanting |
549.140 |
vierkante meter |
Groen |
Boom |
23.525 |
stuks |
Groen |
Gras |
2.165.166 |
vierkante meter |
Groen |
Haag |
56.670 |
vierkante meter |
Openbare verlichting |
Armatuur |
13.551 |
stuks |
Openbare verlichting |
Lamp |
13.919 |
stuks |
Openbare verlichting |
Lichtmast |
13.038 |
stuks |
Riolering |
Drukriolering |
61.270 |
strekkende meter |
Riolering |
Rioolput |
8.941 |
stuks |
Riolering |
Rioolvoorziening |
2 |
stuks |
Riolering |
Vrijvervalleiding |
344.426 |
strekkende meter |
Spelen |
Schoolplein |
16 |
stuks |
Spelen |
Speel- en sportplek |
271 |
stuks |
Spelen |
Speeltoestel |
1.490 |
stuks |
Spelen |
Valondergrond |
17.738 |
vierkante meter |
Verkeer |
Verkeersbord |
5.164 |
stuks |
Verkeer |
Verkeersteken (paal/drager) |
3.831 |
stuks |
Water |
Natuurlijke oever |
29.691 |
strekkende meter |
Water |
Natuurvriendelijke oever |
4.394 |
strekkende meter |
Water |
Oeverbeschoeiing |
88.868 |
strekkende meter |
Water |
Watergang |
737.528 |
vierkante meter |
Wegen |
Asfaltverharding |
799.735 |
vierkante meter |
Wegen |
Elementenverharding |
1.858.884 |
vierkante meter |
Wegen |
Goot |
4.830 |
strekkende meter |
Wegen |
Kolk |
32.418 |
stuks |
Wegen |
Overige verharding |
16.033 |
vierkante meter |